Benátky – království Jadranu

Benátky, italsky La Venezia. Snad každému se již při vyslovení názvu tohoto severoitalského města vybaví romantická atmosféra. Co přece může být větším důkazem lásky než plavba na gondole po roztomilých zákoutích benátských kanálů za zpěvu něžných písní? Benátky však nejsou jen město pro zamilované, na své si přijdou i milovníci dobrého jídla, umění a především krásné architektury.

Nelehké začátky

Počátky města jsou spojeny s nájezdy Gótů, kteří ničili vše co jim přišlo do cesty. Místní obyvatelé ze strachu před nimi prchli na ostrovy do laguny, která jim poskytovala větší ochranu. Místo se jim ale natolik zalíbilo, že se rozhodli zde usadit a vybudovat město, které i po tisíci letech ročně obdivují zástupy turistů. Z města se později stala obchodní a námořní velmoc, obdivovaná také pro prosperující sklářský průmysl.

Ponte di Rialto - asi nejznámější benátský most

Ponte di Rialto – asi nejznámější benátský most

Benátky v číslech

Benátky se svojí rozlohou 412 km2 se rozkládají na 118 ostrovech, v současnosti je obývá okolo 360 tisíc obyvatel, z toho však asi jen 100 tisíc bydlí přímo v centru. Malebnými uličkami můžete prokličkovat celé město, přes 400 mostů vám umožní přejít benátské kanály, kterých je kromě toho hlavního – Canale Grande – v Benátkách skoro padesát.

Umění na každém rohu

Snad nejnavštěvovanější památkou Benátek je bezpochyby Basilica di San Marco, která se nachází na stejnojmenném náměstí. Na stejném místě můžete také obdivovat slavný dóžecí palác, který byl sídlem benátských panovníků – dóžat. Pro milovníky umění jsou Benátky vskutku rájem. Od konce 19. století se zde pořádá tzv. benátské bienále, které divákům představuje moderní umění. Mezi oblíbené atrakce patří také slavný benátský karneval s průvodem masek a bujarou hudbou.