Domus Aurea – poklad v srdci Říma

Domus Aurea neboli Zlatý dům je nedocenitelnou památkou, kterou můžeme najít jen pár kroků od Kolosea. Tento bezmála 2000 let starý komplex byste ale hledali jen těžko, je totiž pohřben pod zemí a dostat se do něj můžete jen s průvodcem a vybaveni helmou.

Neronova chlouba

Komplex obrovského římského paláce, který nechal vybudovat nechvalně známý císař Nero, se rozprostíral na ploše neuvěřitelných 120 hektarů. Podle dostupných zdrojů Nero nechal zabrat pozemky mnoha římských patricijů, aby mohl vystavět palác takového měřítka. Kolosální palác byl sídlem nevídaného luxusu, ale také neřesti a prostopášnosti. Palác byl vystavěn po velkém požáru Říma roku 64 n. l., ale císař si jej příliš neužil. Byl donucen spáchat sebevraždu jen o čtyři roky později a po jeho smrti byla také odstraněna kolosální třicetimetrová socha, která bývala součástí komplexu. Bylo také zasypáno umělé jezero, na jehož místě dnes stojí slavné Koloseum.

Podzemní komplex Domus Aurea

Podzemní komplex Domus Aurea

Magické místo

Římský učenec Suetonius pak Neronův palác popisuje jako obří objekt s umělým jezerem velkým jako moře, okolo kterého se nacházely domy velké jako města. Dále se podle něj v blízkosti paláce nacházely vily s poli, vinohrady a pastvinami, lesy plné divokých i krotkých zvířat všech druhů. Některé části domu byly pozlaceny a vyzdobeny mušlemi, některé stropy byly pohyblivé a bylo jimi možné shazovat květiny a rozprašovat parfémy. Koupele byly naplněny mořskou nebo sirnou vodou. Když Neron palác dokončil, prohlásil prý, že konečně bydlí v domě, který je hoden člověka.