Elba – třetí největší italský ostrov

Nebýt Napoleona, Elba by jistě nebyla tak známá. Vydat se po stopách tohoto slavného vojevůdce jistě můžete, ale rozhodně to není jediná atrakce, kterou tento malebný ostrov nabízí.
Elba, nacházející se v Tyrhénském moři, je svojí rozlohou po Sicílii a Sardinii třetím největším italským ostrovem. Leží asi 20 kilometrů od přístavního města Piombino a je součást toskánského regionu.

Vesnička Portoferraio na ostrově Elba

Vesnička Portoferraio na ostrově Elba

Od Etrusků po Francouze

Ostrov byl významný již pro nejstarší civilizace, a to díky rozsáhlým nalezištím železné rudy. Tuto cennou surovinu začali těžit již Etruskové a později v činnosti pokračovali i Římané. Elba byla v průběhu staletí pod nadvládou mnoha národů, po zániku Římské říše byla například uzurpována barbary a Saracény, v 11. století se pak stala majetkem Pisánců, později pak ostrov vlastnil milánský rod Visconti, Appiani či florentský rod Medici. V roce 1802 se Elba stává francouzským územím, což znamená její hospodářský a ekonomický rozkvět.

Napoleon

Elba se 3. května 1814 stala místem, na které byl do nuceného exilu umístěn Napoleon Bonaparte. Nejednalo se ale o žádné vězení, ale spíše o příjemný pobyt na panenském ostrově. Napoleon byl jmenován císařem Elby a dokonce měl k dispozici osobní gardu o 700 mužích. Jeho svoboda sahala samozřejmě jen k břehům ostrova, kde hlídkovaly britské lodě.