Lago di Garda – jezero na úpatí Dolomit

V Dolomitech, po horskými masivy v překrásné přírodě se rozprostírá jezero, které svojí rozlohou ani jezero nepřipomíná – jedná se o Lago di Garda, největší jezero Itálie.

Původně ledovcové jezero

Lago di Garda vzniklo asi před 10 tisíci lety, a to díky ústupu obrovských alpských masivů. Ve své horní části je jezero nápadně užší a lemované skalními převisy, které často lákají ty odvážnější turisty svými překrásnými výhledy. Čím více se ale dostáváme k jižní (turisticky navštěvovanější) části, jezero se jakoby otevírá a je k němu snazší přístup. Nejhlubší Hloubka jezera je úctyhodných 346 metrů a pokud byste se rozhodli jej obejít, připravte se na túru delší než 150 kilometrů!

Jeden ze zálivů jezera Garda

Jeden ze zálivů jezera Garda

Co navštívit kolem jezera

Oblast kolem jezera, to nejsou jen hory a cyklistika – je to také bohaté kulturní dědictví a společenský život ve všech svých podobách. Riva del Garda – to je název města, které na svých toulkách rozhodně vynechat nesmíte. Pyšní se překrásnou historickou částí a kostelem sv. Rocca a sv. Vigilia. Za zmínku též stojí i věž přes třicet metrů vysoká věž Apponale. K návštěvě rovněž láká i Palazzo monicipále z období renesance.

Perla u jezera

Perla Lago di Garda je název lázeňského městečka, ležícího na poloostrově Sirmione v jižní části jezera. Rozmístění domků a uliček zamezuje průjezd města auty, což dovolilo městu si až do dnes uchovat svoji prapůvodní tvář.

Tenno je terno

U osady Tenno je umístěno další nádherné jezero – nesoucí stejné jméno jako osada. Návštěvníkům nabízí bezkonkurenční koupání v křišťálově čisté vodě v soukromí, které vytváří lesy a skály, které jezero obklopují – ale pozor, teplou vodu zde nečekejte.