Manfredonia – přístavní město se středověkým hradem

Toto italské město se nachází v oblasti Apulii na jihu poloostrova Gargano ve stejnojmenném zálivu. Jedná se o velké přístavní město, které obývá přibližně 60 tisíc obyvatel. Město má poměrně bohatou historii. Nedaleko dnešního města vznikla řecká kolonie, která byla ve 3. století př. n. l. obsazena Samnity. Později zde Římané založili přístav Siponto, který byl ale v 7 století zničen. V 11. století byla oblast pod nadvládou Normanů, ale po zemětřesení v roce 1223 bylo Siponto obyvateli opuštěno.
Dnešní Manfredonie byla založena sicilským králem Manfredem.

Hrad v Manfredonii

Hrad v Manfredonii

Pamětihodnosti

Nejvýznamnější památkou Manfredonie je bezesporu středověký hrad, postavený v roce 1256 rodem Hohenstaufenů. Stavba je vskutku monumentální a z hradeb je nádherný výhled na celý přístav. Dnes v něm sídlí archeologické muzeum.
Manfedonská katedrála je dalším turistickým lákadlem. Jedná se o románskou stavbu z roku 1270, která byla v minulosti mnohokrát poničena. Dnešní podoba katedrály je z roku 1960, kdy proběhla její rozsáhlá rekonstrukce.

Další pamětihodnosti

Mezi další stavby, které stojí za to vidět jistě patří kostel San Domenico, kde se nacházejí významné obrazy ze 14. století. Katedrála Siponto, která se nachází jižně od města je další pozoruhodnou stavbou. Dokončena byla v roce 1117 v románském slohu a je zasvěcená Panně Marii.