Pompeje – ztracený ráj

Pompeje, které se nacházejí jen kousek od Neapole, zná snad úplně každý. Svým tragickým osudem na sebe již po staletí strhávají náležitou pozornost. Roku 79 našeho letopočtu bylo město zničeno hrůznou přírodní katastrofou, která nám ale paradoxně umožnila velice podrobně prozkoumat antický svět.

Hrůzná tragédie

Pompeje, založené v 7. století př.n.l., byly původně přístavním městem, které využívali řečtí a féničtí mořeplavci. Od roku 310 př.n.l. pak bylo město pod římskou nadvládou.
Prvním varováním bylo prudké zemětřesení v roce 62 našeho letopočtu, které zničilo asi 60% města. Místní obyvatelé ale město v krátkém čase opět vystavěli a to zřejmě ještě bohatěji a zdobněji než předtím. Obyvatelé Pompejí žili dál poklidně v domnění, že je sopka vyhaslá a nedbali varovných signálů, a to ani když na začátku října roku 79 vyschly všechny studny ve městě. Tragická událost, která se udála 24. října roku 79, otřásla celým starověkým Římem. Erupce sopky Vesuv zaclonila slunce v pravé poledne a pohřbila město i s jeho 10 000 obyvateli. Erupce údajně trvala celé tři dny, na město dopadaly rozžhavené kameny a celou oblast pokryl popel, který dosahoval do výšky 6 metrů.

Těla pokrytá prachem v Pompejích

Těla pokrytá prachem v Pompejích

Boží trest?

Protože bylo celé město jakoby zakonzervováno, můžeme dnes obdivovat nádherné fresky v pompejských domech. Archeology, kteří město objevili v roce 1748, velmi překvapila značná erotičnost motivů a domnívali se, že objevili nevěstince. Pravdou ale je, že se podle nejnovějších výzkumů tyto domy nijak nelišily od domů zbytku starověkého Říma. Erotika byla v té době zkrátka úplně normální.