Řím – Věčné město

Řím je město, které by měl každý člověk alespoň jednou v životě navštívit. Italská metropole, ležící na řece Tibeře byla řeckým spisovatelem Lukiánem poeticky označena za „kousek ráje“. Tím Řím, jako jedno z nejstarších evropských měst, bezesporu je.

Prastará legenda o kapitolské vlčici

Město bylo založeno před více než 2700 lety. Podle římské legendy jej roku 753 př. n. l. založila dvojčata Romulus a Remus, děti boha války Marta a pozemšťanky Rhei Silvie. Po narození byli vhozeni do Tibery odkud je před jistou smrtí zachránila vlčice a obě děti odchovala. Když bratři vyrostli, vyšel najevo jejich královský a božský původ a rozhodli se že budou vládnout. Založili tedy nové město na návrší Palatinu. Mezi bratry ale brzy došlo ke sporu o název města. Remus byl nakonec Romulem zabit a město bylo na počest vítěze pojmenováno Roma.

Vidět Řím a zemřít

Toto úchvatné město se rozkládá na sedmi pahorcích, z nichž nejvýznamnější je bezesporu Kapitol, na kterém se nachází náměstí navržené slavným Michelangelem. Řím je město, v němž si na své přijde snad každý. Můžete navštívit bezpočet roztomilých kaváren, elegantních obchodů, rozlehlých parků či krásných náměstí. Řím obývá asi 3 miliony obyvatel a asi jen 400 obyvatel pak samostatný stát Vatikán, který je sídlem papeže.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu


Řím je městem, které můžete navštívit třeba stokrát a pořád budete mít co objevovat. Notoricky známé Koloseum, Kapitol, Pantheon či Forum Romanum vás i posté uchvátí svou monumentalitou a nadčasovostí. Dále můžete obdivovat římské kostely, kterých je údajně skoro 2600 a mnoho jich vzniklo v období baroka. Mezi nejznámější patří chrám sv. Petra, ve kterém se nachází několik významných prací Gianlorenza Berniniho – miláčka barokního Říma. Snad povinností každého turisty je navštívit Fontánu di Trevi, slavné Španělské schody či náměstí Piazza Navona, které žije dnem i nocí.
Fórum Románum

Fórum Románum