San Giovanni Rotondo – působiště Padre Pia

Toto vnitrozemní horské městečko, rozkládající se na úpatí nejvyšší hory Garganského poloostrova Monte Calvo, se nachází v nadmořské výšce 566 metrů. Město bylo založeno v 11. století a dnes je považováno za jedno z nejdůležitějších poutních míst Itálie. Celoročně se sem sjíždějí davy věřících, hledajících uzdravení a pomoc od Boha. Žil a působil zde totiž jeden z nejuznávanějších světců jižní Itálie – mnich Padre Pio.

Padre Pio

Padre Pio, vlastním jménem Francesco Forgione se narodil roku 1887. Tento mnich, který žil v klášteře San Giovanni Rotondo, uměl zázračně uzdravit nemocné, kteří byli považováni za nevyléčitelné. Tento kněz se ale stal slavným především pro to, že se mu v roce 1918 objevila na rukou takzvaná stigmata – krvavé rány Ježíše Krista. Padre Pio zemřel ve věku 81 let a dodnes je znám po celé Itálii.

Padre Pio je pro Italy jeden ze symbolů křesťanství

Padre Pio je pro Italy jeden ze symbolů křesťanství


Na západním konci města stojí kostel Santa Maria delle Grazie, který byl postaven v roce 1956 jako útočiště pro tisíce poutníků toužících po návštěvě otce Pia. U něj se nachází obrovská nemocnice, s jejíž stavbou bylo započato v roce 1940 a je považována za jednu z nejefektivnějších a nejlépe prosperujících nemocnic v Evropě.