Siena – srdce Toskánska

Toto malebné město se stejně jako například Florencie či Pisa nachází uprostřed italského regionu Toskánsko. Siena je hlavním městem stejnojmenné provincie a má skoro 60 tisíc obyvatel. I přes to, že se postupem času rozrostla až do menšího velkoměsta, si dokázala uchovat útulný kolorit gotického náhorního cihlového městečka.

Náměstí v Sieně

Náměstí v Sieně

Palio – dostih smrti

Město se proslavilo především díky koňským závodům, známých též jako Palio, které jsou pořádány dvakrát do roka na místním náměstí – Piazza del Campo. Ale pozor, nejedná se o žádnou zábavičku pro smetánku, nýbrž o drsný a nebezpečný dostih na neosedlaných koních. Městské části spolu bojují o tzv. palio, praporec z drahocenného materiálu, který má čtvrti přinést posvěcení a úctu pro příští rok. Vítězná čtvrť má také výsadní právo uspořádat bujarý večírek ve čtvrti, která dostih prohrála, a to bez jakýchkoliv postihů. Tato tradice je v Sieně udržována již od 13. století a pro místní znamená spíše společenskou událost než sportovní akci. Události se účastnily a dodnes účastní významné a známé osobnosti, byli mezi nimi dokonce i papežové nebo králové.

Tradiční koňské závody Palio

Tradiční koňské závody Palio

Nádech středověku

Jednou z nejvýznamnějších sienských staveb je bezesporu Palazzo Pubblico. Tato gotická cihlová stavba se nachází na výše zmíněném náměstí a sloužila jako radnice. Uvnitř můžeme obdivovat fresky ze 14. století, z nichž nejvýznamnější je jistě Alegorie dobré a špatné vlády od Ambrogia Lorenzettiho.
Na náměstí ve tvaru půlměsíce se dále nachází nádherná fontána – Fonte Gaia s alegoriemi ctností a centrální sochou Panny Marie.
Na náměstí Piazza del Duomo se nachází monumentální gotický dóm, vystavený ve 13. století. Chrám je zasvěcen S. Marii Assuntě a jedná se o jednu z nejpůsobivějších gotických sakrálních staveb v Itálii.