Svůdné město Neapol

Neapol je se svým přibližně 1,2 milionem obyvatel po Římu a Milánu třetím nejlidnatějším městem Itálie a je také hlavním městem regionu Campania. Neapol mnozí považují za jedno z nejkrásnějších italských měst a není se čemu divit. „Svůdné město“, jak město nazval slavný herec Vittorio De Sica, se rozkládá na břehu Neapolského zálivu mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Flegrei. Pohled na majestátní sopku, tyčící se nad přístavem je vskutku nezapomenutelný.

Střípky historie

Město bylo založeno Řeky před více než 3000 lety a jeho původní jméno znělo Nea polis, což v překladu znamená Nové město. Ve 4. století př. n . l. přešlo pod nadvládu Římské říše a od té doby vzkvétalo jako důležité obchodní středisko a vůbec největší přístav jižní Itálie. Ve 20. století se město neblaze proslavilo především mafiánskou kriminalitou a problémy s vývozem odpadu.

Co nezapomenout navštívit

Castel dell´Ovo je stará normanská pevnost, ke které se váže zajímavá legenda. Ve staré tvrzi je podle pověsti zazděno vejce, které bude-li poškozeno, bude zničena i celá Neapol. Hrad se nachází na skalnatém ostrůvku s rybářskými přístavy.

Castel dell'Ovo v Neapoli

Castel dell’Ovo v Neapoli


Castel Nuovo je další neapolský hrad a nachází se nedaleko přístavu. Hrad byl postaven v roce 1284 a v 15. století byl přestavěn do dnešní podoby. Za povšimnutí stojí vítězný oblouk nad vchodem, jenž je významným sochařským dílem.
Dále jistě nezapomeňte navštívit překrásný neapolský dóm, katedrálu Sv. Františka z Paoly nebo obchodní pasáž Umberta I.