Toskánsko – úrodné a malebné

Tento překrásný kraj ve střední Itálii proslul především uměním, historií, překrásnou krajinou a v neposlední řadě také významnou produkcí prvotřídního vína. Celý region má 3,5 milionů obyvatel a je rozdělen na 10 provincií. Mezi nejznámější provincie patří například Florencie, Pisa nebo Siena, se stejnojmennými hlavními městy.

Ráj na zemi

Tato půvabná oblast, která se rozkládá na břehu Tyrhenského moře, je vskutku malebná. Toskánsko je krajem zelených strání, úrodných vinic, olivových hájků a cypřišových alejí. Mimo krásnou přírodu může návštěvník obdivovat četné venkovské statky, středověké osady a honosná panská sídla, která se dochovala téměř ve stejné podobě jako v časech, kdy byla postavena na vrcholcích toskánských pahorků. Neodolatelné je také toskánské pobřeží, jehož zátoky s azurovou vodou a piniovými hájky přímo vybízí k letnímu povalování. Mnozí návštěvníci také s oblibou navštěvují místní termální lázně. K Toskánsku patří také několik ostrovů a ostrůvků, z nichž asi nejznámější je ostrov Elba, který proslul jako místo vyhnanství Napoleona Bonaparte.

Městečko Montepulciano v Toskánsku

Městečko Montepulciano v Toskánsku

Proč „Toskánsko“?

Prvními obyvateli byli totiž Etruskové, a to již v dávném starověku. Vytvořili vyspělou civilizaci na území, které nazývali Etrurií. Název Toscana je tedy odvozen od latinského výrazu Tusci, jiného výrazu pro Etrusky.