Vše, co bystě měli vědět, pokud do Itálie cestujete autem

Co budete potřebovat

Nikoho asi nepřekvapí, že budete potřebovat platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu (nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz). V případě, že neřídíte vlastní auto, ale třeba půjčené, musíte mít notářsky ověřené povolení k jeho užívání. Všechny tyto doklady musíte mít neustále u sebe!

Specifická nátura Italských řidičů

Přednost zprava? Dodržování rychlosti? Pěší zóna? Pro našince zákon, pro Itala pouhé doporučení. Tedy alespoň v centrech měst, kde se křižovatky mění ve spleť motorek a aut. Všichni na sebe troubí a řvou, ale nakonec se vždycky nějak rozpletou. Pravidelně ale dochází k menším kolizím, a aby se auta těmito ťukanci neopotřebovávala, jsou vybavena nejrůznějšími „nárazníky“, což může být třeba i část ocelové traverzy, připevněné na bočních dveřích. Ale nebojte se, obecně se dá říci, že Italové jsou velice schopní a pohotoví řidiči – nic jiného jim totiž v tom mumraji nezbývá.

Takto nějak vypadá běžná dopravní situace v centru města

Takto nějak vypadá běžná dopravní situace v centru města

Ne všechny dálnice jsou zdarma

Placené úseky dálnice uvozují mýtné brány, kde zaplatíte poplatek, který je odvislý od délky trasy a druhu komunikace. Pro větší pohodlí můžete využít Viacard, což je karta, na kterou se mýtné nabije. Při každém průjezdu branou se Vám automaticky odečte. Velikou výhodou je, že tuto možnost stále mnoho turistů nevyužívá, a protože jsou pro majitele těchto karet speciální brány, vyhnou se pak nepříjemnému čekání. Pozor – karty ale nefungují na území Sicílie!

Alkohol v malé míře ano

V Itálii riskujete pokutu za řízení pod vlivem alkoholu, pokud je ve vaší krvi 0,49 promile. Pro řidiče z povolání a pro všechny novopečené řidiče platí nulová tolerance.